December 17, 2017, 10:19:58 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Home   Help Pravilnik Staff List Login Register imdb google filmske radosti kontakt  
Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Der Baader Meinhof Komplex (Uli Edel, 2008)  (Read 6571 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vinston
Admin

« on: September 11, 2009, 12:18:01 PM »

http://www.filmske-radosti.com/Slike/Der BaaderMeinhof Komplex.jpg
Der Baader Meinhof Komplex (Uli Edel, 2008)

The Baader Meinhof Complex
Oficijelni sajt

Po knjizi Štefana Austa
Scenario: Uli Edel, Bernd Eichinger

Producent: Bernd Eichinger

Muzika: Peter Hinderthür, Florian Tessloff
Montaza: Alexander Berner   

Uloge:
Martina Gedeck    ...    Ulrike Meinhof
Moritz Bleibtreu   ...    Andreas Baader
Johanna Wokalek   ...    Gudrun Ensslin
Nadja Uhl   ...    Brigitte Mohnhaupt
Jan Josef Liefers   ...    Peter Homann
Stipe Erceg   ...    Holger Meins   
Sebastian Blomberg    ...    Rudi Dutschke

Bio je nominovan za najbolji film van engleskog govornog podruchja na 81. doleli nagrade Oskar. Takodje nominovan za zlatni globus, u kategoriji najbolji strani film. Na Britanskoj dodeli nagrada BAFTA, nominovan za najboji strani film, i konachno dobitnik nagrade za najboji film na Bavaria film award.

RAF (Rote Armee Fraktion) ili Frakcija crvene armije, koja je delovala kao urbana gerila od 1970. do 1993 (zvanično 1998). Pricha o mladim ljudima, studentima krajem shezdesetih, opet te 68-e. Poslednjih godina tema je postala veoma popularna jer je proshle godine obelezeno 40 godina. U grad stize neka istochnjachka princeza i studenti su se okupili da izraze nezadovoljstvo jer pola zemlje gladuje dok ona zivi u raskoshi. Bile su i pristalice koji su podrzavali princezu i tada dolazi do koshkanja, na kraju opshta tucha. Nacistichka policija je samo stajala po strani i gledala kako neduzni studenti stradaju. Kada su videli da su se studenti ukorazili i pocheli da biju protivnike, policija je mora da se umesha i naravno krenula da bije studentariju. Tom prilikom jedan od demonstranata je stradao od nacistichko-policijskog pishtolja.

Veliko nezadovoljstvo omladine posleratne nemachke kulminiralo je stvaranjem militantne grupe pod nazivom Frakcija crvene armije koja je u pocetku znava Bader Majerovom grupom. Nacisti su i dalje bili u vrhu vlasti, omladina se pobunila kako je to moguce i zashto su njihovi roditelji ucestvovali u genocidu. Teshka ekonomska situacija, imprerijalizam, kapiralizam, americhke baze svida po Zapadnom Berlinu, Nemachkoj, podrshka nemachke vlasti ratu u Vijetnamu, sve je to bilo kvazi demokratsko nemachko drushtvo. Neshto je moralo da se uradi. Novinarka Ulrike Majnhof je bila simpatizer omladinskog pokreta i pisala je oshtre kritike na rachun vlasti i njihove nacistichke policije shireci bunt: "Ako zapalite jedan automobil to je krivično delo, a ako zapalite na stotine automobila to je politički aktivizam". Ili: "Policajci su svinje. Zapravo, oni su gori od svinja. Ubijanje policajaca je neophodno u cilju oslobođenja. Čovek postaje drugačiji kada navuče uniformu. Čim je u uniformi, čovek postaje legitimna meta revolucionara."

http://i434.photobucket.com/albums/qq61/Winston888/RAF.gif
Der Baader Meinhof Komplex (Uli Edel, 2008)

Poshto vishe nisu mogli da izadju na kraj i da sprovedu svoje ciljeve okrecu se ektremnim nachinom za slobodu i pravo glasa. Bader i njegova devojka Gudrun Enslin, postavili su eksploziv u veliku robnu kucu i Franfurtu. Na zidu pored su napisali: "Bolje spaljivati robne kuće nego kupovati u njima". Ubrzo nakon toga su uhapsheni, ali novinarka Majnhof je sredila da Bader bude odveden u biblioteku, kako bi mogla da radi intervju sa njim. Upadaju naoruzani levichari i oslobadjaju Badera. RAF je stvoren, bila je to 1970. godina.

Koliko sam uspeo da prochitam na netu, a veoma malo toga ima shto ce zaista istina, tj. shta se zapravo izdeshavalo. Film je dosta verno prikazao pravo lice ove militantne grupe. Knjiga Štefana Austa nije toliko istinita, a i poznato je da je lik bio simpatizer vlasti i da je neke stvari pisao da bi se dodvorio istim. Kao npr, kako su zaista poginuli chlanovi RAF-a. U knjizi je opisao da su izvrshili samoubistvo. Prva je navodno izvrshila novinarka Majhof, da bi nakon neuspelog pregovaranja nakon otmice aviona kompanije Lufthanza u saradnji sa palestinskim teroristima, chlanovi prve generacije RAF-a takodje izvrshavaju samoubistvo.
Na kraju filma vodja druge generacije, inache bilo je 5 generacija, kaze svojim chlanovima da su svi istog dana oduzeli sebi zivot vodje prve generacije. Bader je nadjen sa metkom u glavi. Ima jedna scena kada mu valjda advokad donosi papirologiju, a unutra se nalazio revolver. Pretpostavlja se je taj isti pishtolj iskorishten za nanoshenje fatalnih povreda. Medjutim, ono shto mi nije jasno jeste kako to da niko od strazara nije reagova jer je zvuk morao da izadje negde?

Odlichno ostvarenje koje traje nehsto preko 2 ipo sata. Snimalo se u Maroku, Berlinu, Minhenu, zatvoru Stainhajm i Rimu. Sam pochetak brutalnog prebijanaj studenata, demonstranata vas prikuje za ekran i nakon toga vas do samog kraja vishe ne pusta. Predivna fotografija, koja dolazi do izrazaja kada skinete neku kvaliteniju kopiju. Muziku naravno ne mogu, a da ne spomenem Child In Time (Deep Purple), Blowin' In The Wind (Bob Dylan), My Generation (The Moussekateers Feat. Roachford). Gluma je bila na vrhunskom nivou, svaka pohvala.

Baader Meinhof Complex Trailer

« Last Edit: September 14, 2009, 09:10:56 AM by vinston » Logged

Ti, budalo! Zamišljaš da ja cvetam da bih bio viđen? Cvetam zbog sebe, jer mi to pričinjava zadovoljstvo, ne zbog drugih! Moja radost se sastoji u mom postojanju, mom cvetanju!
zevsonja
Moderator

« Reply #1 on: September 19, 2009, 01:15:40 AM »

vrlo raskosno vizuelno deluje film. visoka produkcija, sa izrazito neinovativnim kadrovima, narocito u dijalozima, i, naravno, dosta arhivskih snimaka i fotografija.
 radi se o preseku rada te grupe i o stanju u svetu tih godina sto je i dovelo do akcija tog pokreta. sve se brzo desava sa puno snimaka iz ruke, ali bez onog drmusanja.    akcione scene su najbolja stvar ovog filma, i ako ni zbog cega drugog, onda ga valja videti zbog toga. zaista, dovoljno dobro za film, a da ne bude odvratno, degutantno. naprosto, odlicno su uradjene. 

prica?  pa, mnogo tu lazi ima da bi se probralo pravo stanje stvari.  bitan je film, a on izasao u pravo vreme. [setite se nereda anarhista u grckoj koji su se rasirili nakratko po evropi]

e, da! jedino sto mi je bilo smesno, pored nekih prilicno otcanih recenica, bio je njihov bes prema pandurima. malo mi to... onako deluje naivno, jer se provlaci bukvalno do kraja filma kada bader skace na njih u fazonu: "vi, prljave svinje, dobicete svoje!"   

Vi slepi, vi gluvi, vi sebicni ljudi
sto pravite buku bez reda i smisla
bez zasto i zato
za koga i kako

bez pitanja koje bi mozda osusilo
ponosni osmeh na licu bez suza
na licu sto nikada obraz okrenulo nije
vinston
Admin

« Reply #2 on: September 19, 2009, 09:33:20 AM »

prica?  pa, mnogo tu lazi ima da bi se probralo pravo stanje stvari.  bitan je film, a on izasao u pravo vreme. [setite se nereda anarhista u grckoj koji su se rasirili nakratko po evropi]

Naravno, rekoh i u inicijalnom postu pisac je bio ljubitelj rezima, pa je morao da uoblichi i da se njima dodvori. Samo mi nije jasan reditelj shto je dozvolio sebi da donekle propagandni iflm napravi.

e, da! jedino sto mi je bilo smesno, pored nekih prilicno otcanih recenica, bio je njihov bes prema pandurima. malo mi to... onako deluje naivno, jer se provlaci bukvalno do kraja filma kada bader skace na njih u fazonu: "vi, prljave svinje, dobicete svoje!"   

Mozda ti je smeshno, ali oni jesu svinje. Video si brutalno prebijanje mirnih sutdenata demonstranata?
Video si brutalno prebijanje nashih studenata 1993, 1997, 2000 godine. Mislish da je njima bilo smeshno kada su lezali u bolnicama mesecima i kada su imali problema sa bubrezima i jetrom. Mrzeli su ih jer su bili nacisti, a studenti suzeleli shto dalje da pobegnu od njih.

Ti, budalo! Zamišljaš da ja cvetam da bih bio viđen? Cvetam zbog sebe, jer mi to pričinjava zadovoljstvo, ne zbog drugih! Moja radost se sastoji u mom postojanju, mom cvetanju!
zevsonja
Moderator

« Reply #3 on: September 19, 2009, 09:00:22 PM »

mozda ne bi bilo lose pogledati neki dobar dokumentarac o njima. mozda neki od ovih:

Im Fadenkreuz – Deutschland & die RAF (1997, several directors); Gerd Conradt's Starbuck Holger Meins (2001); Andres Veiel's Black Box BRD (2001); Klaus Stern's Andreas Baader – Der Staatsfeind (Enemy of the State) (2003); Ben Lewis's In Love With Terror, for BBC 4 (2003); and Ulrike Meinhof – Wege in den Terror (Ways into Terror) (2006).

vinstone, ako saznas (ili neko od forumasa) koji je od ovih naslova malo bolji, ti preporuci. ti si poznat fan doku. filmova.

bez zasto i zato
za koga i kako

vinston
Admin

« Reply #4 on: September 20, 2009, 12:42:44 AM »

Veruj mi da ni za jedan naslov nisam chuo.
Mada je to svega nekoliko dokumentaraca takod a nije problem da se sve odgleda.
ja cu svakako zbog sebe neshto odgledati pa cu kuckati impresije...

zevsonja
Moderator

« Reply #5 on: September 20, 2009, 03:42:45 PM »

ja cu svakako zbog sebe neshto odgledati pa cu kuckati impresije...

odlicno, odlicno. aj, pa javi, da znam sta da skidam. 

mora da neki valja, ako ne od ovih sa spiska, onda neki drugi na tu temu.  verujem da cemo nesto dobro uskoro iscupati.

bez zasto i zato
za koga i kako

Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: