August 20, 2018, 11:09:36 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Home   Help Pravilnik Staff List Login Register imdb google filmske radosti kontakt  
Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: District 9 (2009)  (Read 3216 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
darije
Član
**

« on: September 07, 2009, 02:03:07 AM »

http://www.womenspost.ca/files/district9poster.jpg
District 9 (2009)

Code:
http://www.imdb.com/title/tt1136608/

Radnja filma je smeštena u Johanesburg gde se nalazi oblast pod nazivom "District 9", a koja predstavlja rezervat za vanzemaljce. Firma koja kontroliše rezervat ima plan da ostvari veliki profit ukoliko uspe da napravi oružje koje vanzemaljci poseduju...

U najavama filma koje sam čuo pre nego sam ga pogledao, jedino što se jasno čulo jeste: "Peter Jackson". Iskren da budem to me je pomalo uplašilo u smislu krajnjeg prozvoda - filma. Na moju ogromnu sreću, veoma sam se prevario. Film je odličan.

Osnova, pa čak i neopravdano izostavljeni uvod filma "District 9", leže u kratkom filmu "Alive in Joburg" istog reditelja... Priča o vanzemaljcima, prinudno i privremeno nastanjenim na zemlji, njihovom odnosu sa ljudima suština je ovog kvazi-dokumentarnog, akciono, SF filma.
Suština ali samo na prvi pogled. Možda ja preterujem i vidim ono što nije ali ovaj film veze nema sa vanzemaljcima. Svi učesnici filma su itekako zemljani samo drugačijih kultura, vera, boja kože, tradicije...

http://blogs.coventrytelegraph.net/thegeekfiles/District-9-alien.jpg
District 9 (2009)

U nastavku komentara su mogući spojleri.
Šta biste rekli da vam kažem da imigraciona policija dolazi u "kartonsko naselje" kako bi uzela potpise stanovnika i time dobila zeleno svetlo za "dobrovoljno" preseljenje. Među stanovnicima ovog divljeg naselja je i izvesni gospodin Christopher Johnson, koji nije baš voljan da stavi svoj potpis znajući da će time on, njegova porodica i sunarodnici biti odvedeni, pa slobodno mogu reći, u savremenu vrstu logora. Vidite li ovde negde vanzemaljce?
Jedan od segmenata...

Sledeći...

Pri raseljavanju vanzemaljaca policija nailazi na kuću koja bi se mogla nazvati ležište vanzemaljaca sa jajima mladunaca. I onda ide komentar "šefa" operacije:
"Čujete? Čujete? To što čujete je pucanje, poput kokica. Maleni želi pobeći i onda pukne."
Pričam li ja o nacističkim logorima i iživljavanju i eksperimentisanju nad stanovništvom?

http://screencrave.com/wp-content/uploads/2009/08/district-9-20090803103058271_640w.jpg
District 9 (2009)

I sledeći...

E ovde imamo prelomni momenat. Isti taj šef operacije biva zaražen "vanzemaljskim" "sokom"... I sa pozicije lovca i nemilosrdnog (ali pomalo zatupastog) "naciste" postaje lovina, postaje plen, mora da se krije od svojih dojučerašnjih prijatelja...
Pričam li ja ovde, recimo, o čoveku koji biva zaražen HIV virusom?

http://blog.silive.com/teens_impact/2009/08/large_District%209.jpg
District 9 (2009)

Ako zanemarimo sve ovo; da li u filmu u onoj prašini južne Afrike možemo prepoznati neku severniju zemlju istog kontineta ili možda neku azijsku zemlju, punu rasizma u čije se rešavanje upliće "Svetski policajac"?

Možemo li vanzemaljce poistovetiti sa napaćenim narodom Iraka ili Somalije ili...
Mislim da se neki metaforični prikazi jednostavno sami nameću a možda i ja smaram pa je ovo samo još jedan običan SF film, doduše sa malo promenjenim uglom gledanja.

http://nema reklame/wp-content/uploads/2009/05/district9_1.jpg
District 9 (2009)

Iako je glavna uloga poverena totalnom anonimusu, mislim da je Sharlto Copley obavio sjajan posao i fenomenalno odglumio. Njegova transformacija iz poluretardiranog pijuna, kao čoveka do "Ramba 1, 2, 3 i 4" (u psihičkom smislu) kao mutanta je odlično odrađena.
Sve čestitke i reditelju Neill Blomkamp kome je ovo prvo pravo režiranje...

Uz sjajnu muziku i odlične efekte ovaj film sa budžetom oko 30 miliona dolara zaista zaslužuje sjajnu ocenu. Od mene 9.

I da ne zaboravim da kažem da je kraj ostavljan taman kako treba za nastavak...

"on je prvi počeo"
vinston
Admin

« Reply #1 on: September 08, 2009, 10:06:26 PM »

Ortaku se isto svideo film, ali ne u tom smislu u kom i tebi.
Kaze da je totalni tresh i da su namerno ubachene neke replike da bi delovalo shto retardiranije.
Za divno chudo, za veoma kratko vreme se pojavio torent sa veoma kvalitetnim snimkom.
ALi ono shto sam prochitao da su producenti ispali zeshce shtekare, i da su zeznuli stanovnike gde su snimali film i mislim zavrnuli ceo grad.

Ti, budalo! Zamišljaš da ja cvetam da bih bio viđen? Cvetam zbog sebe, jer mi to pričinjava zadovoljstvo, ne zbog drugih! Moja radost se sastoji u mom postojanju, mom cvetanju!
*bublik*
Član
**

« Reply #2 on: September 08, 2009, 10:10:43 PM »

Upravo su mi drugarica i drug, u ciji se ukus inace vrlo uzdam, rekli kako je film super. Tako da ovo necu propustiti

"Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine."

Samjuel Beket
wolfvaga
Moderator

Lupus in fabula :)

« Reply #3 on: September 24, 2009, 10:38:48 PM »

Iskreno, metafora jeste jasna, no ja se ne bih zadrzao samo na njoj...

Ima jedna knjiga Ursule Leguin koja se zove "Leva ruka tame"... U njoj je odlicno pokazano koliko se, ma koliko bila razlicita, dva bica mogu sprijateljiti i pomoci jedno drugom. Cak i ako su u pitanju dve rase sa potpuno razlicitih planeta. U ovom filmu imamo nesto slicno. Potpuno je realna cinjenica da bi se covek, kao vrsta, zaista ponasao bas tako prema nekoj vanzemaljskoj rasi koja bi se ponasanjem pokazala mizernijom od nas samih (cak iako na prvi pogled ima superiorniju tehnologiju, kao sto je ovde slucaj). Prosto, covek je u sustini takodje predator, ali onaj najpodmukliji, nedovoljno fizicki dominantan, a nedovoljno spreman inteligencijom (citaj: negde na pola puta do predatora). Otuda, iako je slicnost sa trenutnim svetskim poretkom ocigledna, ja bih to vise nazvao paralelom.

Film zavredjuje paznju. Potpuno se slazem sa Darijevom ocenom u pogledu glavnog glumca (Sharlto Copley), dodajem veoma krvavu akciju kao zacin filma. Stos je u tome sto zaista pozelite da se ponekima upravo to desi (pricamo o krvavim scenama, naravno)...

Jedina stvar koja je meni ostala nejasna je zasto Gosn. Johnson ne vodi sa sobom Wikusa. Oki 3 godine, 3 godine, ali za njega je isto tako bilo mesta na tom brodu, pa makar bio i u potpuno transformisanom telu...

Licno, ne mislim da je ovom filmu nastavak potreban. Apsolutno opravdavam otvorenost njegovog zavrsetka i nalazim da mu to daje koju mrvicu vise kad je kvalitet u pitanju...

vinston
Admin

« Reply #4 on: October 11, 2009, 11:01:25 PM »

Posle "Edit i ja" ostao sam da odgledam i ovaj film. Zapravo nisam znao da se on daje, jer smo samo banuli u salu, bez placene karte 

Izdrzao sam samo pola sata, shto zbog grize savesti, shto zbog toga shto mi nije bash prijala kamera koja se stalno drmusala. Kvazi dokumentarni film. Mada moram da priznam da je odlichno snimljen. Mozda ga jednog dana odgledam u celosti.

Ti, budalo! Zamišljaš da ja cvetam da bih bio viđen? Cvetam zbog sebe, jer mi to pričinjava zadovoljstvo, ne zbog drugih! Moja radost se sastoji u mom postojanju, mom cvetanju!
vinston
Admin

« Reply #5 on: October 27, 2009, 04:28:01 PM »

Reditelj filma „Distrikt 9”, Nil Blomkamp, dobio je sredstva za snimanje svog narednog filma i to najverovatnije nije nastavak hvaljenog debija.

vojislavius
Član
**

I love my dog but she just ran away

« Reply #6 on: November 24, 2009, 06:43:54 PM »

Film zavredjuje paznju i pruza zabavu koja je i razlog njegovog nastanka, najveci kriticari filma su ljudi koji u sustini ne vole nimalo sci-fi i koji su od prvog minuta filma krenuli da mu traze manu. Remek delo zanra svakako nije, bar ne meni jer ipak volim malo produbljeniju pricu ali definitivno mi nije zao sto sam ga pogledao, sto se ne moze reci za novi star trek ( da i to sam gledao  ).
zevsonja
Moderator

« Reply #7 on: May 05, 2010, 08:12:58 PM »

svidelo mi se taj osecaj kada se na dok. nacin prikazuje tako luda prica o vanzimaljcima koji se parkiraju iznad johanesburga, ali posle je meni sve bilo prilicno predvidljivo, ali i bez toga mi je sve delovalo malo labavo i cesto pateticno.. 

Vi slepi, vi gluvi, vi sebicni ljudi
sto pravite buku bez reda i smisla
bez zasto i zato
za koga i kako

bez pitanja koje bi mozda osusilo
ponosni osmeh na licu bez suza
na licu sto nikada obraz okrenulo nije
*bublik*
Član
**

« Reply #8 on: May 05, 2010, 09:30:50 PM »

Evo sad se setih, tri puta sam pustila ovaj film i tri puta zaspala, ne znam u cemu je problem, al nije mi dovoljno zanimljiv... CSI me vise zabavlja

"Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine."

Samjuel Beket
_Cephalopod
Guest
« Reply #9 on: July 26, 2012, 05:19:45 AM »

Odličan film. Sviđaju mi se atmosfera, tema, taj ceo novi svet u kome su tuđini diskriminisani, moja lična ocena je 9/10
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: