April 25, 2014, 03:43:10 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Home   Help Pravilnik Staff List Login Register imdb google filmske radosti kontakt  
Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kapetan Lesi (Zika Mitrovic, 1960)  (Read 2349 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
wolfvaga
Moderator

Lupus in fabula :)

« on: July 08, 2009, 03:19:49 AM »

rezija..........Zika Mitrovic
scenario..........Zika Mitrovic
muzika..........Rexho Muliqi
kamera..........Branko Ivatovic
uloge:
Aleksandar Gavric..........Kapetan Ramiz Lesi
Petar Prlicko..........Sok
Marija Tocinoski..........Profesorka Vida
Elma Karlowa..........Lola
Dimitar Kiostarov..........Kosta
Abdurahman Sala..........Major Demir
Darko Damevski..........Skender
Rainer Penkert..........Ahmet Lesi

Neko rece, mozda bas pokojni Bogdan Tirnanic, da je generacija "crnog talasa" i kasnije, praske skole, tzv. autorskim filmovima potpuno ubila onu prvu posleratnu generaciju reditelja, onih zanrovskih. Naravno, ne doslovno (a ni Tirnanic nije to doslovno napisao, ali nekako je bas to provejalo kroz jedan njegov zanimljiv tekst o autoru upravo ovog filma). Tako, kako je tehnika sazrevala i pojavila se i TV i sve druge digitalne mogucnosti, ona prava bioskopska jagma je odlazila u drugi plan, zanrovski filmovi su se sve manje snimali, a nasa kinematografija je kolektivno otisla u majcinu. Hocu da kazem: kamo srece da je kod nas bilo dovoljno mesta i za jedne i za druge (i za zanrovce i za autore). Cini mi se da samo tako jedna kinematografija zivi i razvija se i dalje...
     Otkud ova prica na pocetku price o jednom filmu? Prosto-ne postoji reprezentativniji film perioda zanrovaca od ovog. Niti reprezentativniji film Zike Mitrovica, koji ce bolje objasniti za sta i kako je zapravo stvarao (uz sve pocasti Nozu ili Marsu na Drinu). Sav zar prema stripu i bioskopu ovde se jasno vidi. Zika Mitrovic je voleo ove umetnosti. I umeo je da napravi zabavne filmove, kojima ce se diviti narodne mase, a da budu nepretenciozni i nenametljivi, iskreni do srzi...
     Kapetan Ramiz Lesi, rodjeni Prizrenac, pravi je majstor lukavstva. Tako stice ime koje se prepoznaje po celom Kosovu. Kada Nemci odluce da se povuku iz ove pokrajne, njihovi kolaboracionisti, Kosta i Ahmet, se sa svojim Balijama povlace u brda i zapocinju gerilski rat. Prvi zadatak posleratnog mladog kosovskog komunizma je da resi upravo ovaj problem. Nazalost, junaku kojem klice ceo narod ovo nije najveci problem. Naime, Ahmet je njegov rodjeni brat...
     Zaplet, kamera, likovi, sve neodoljivo potseca na klasike westerna. Samo, saluni su zapravo kosovske kafane, a goleti su obronci Sare koja se dize nad Prizrenom, u kojem je sniman ovaj film. Autor je neverovatno vesto uspeo da uklopi sve elemente omiljenog zanra, cake velikih majstora istog i narav (sto da ne i sarm) podneblja na kojem se radnja desava i na taj nacin stvori respektabilni podzanr (kome bi jako tesko bilo naci odgovarajuce definicione okvire). To je upravo onaj kvalitet o kome se nasiroko prica kad se spomene ovo ostvarenje. Uz originalnost ide i iskrenost, vera u pricu koja se prica (pa i samih glumaca kojima je bilo lako da slikaju portrete po uzoru na filmove western zanra), sto jos vise potvrdjuje njen kvalitet.
     Na kraju, ovaj film odlicno pokazuje kako se ne mora biti providno i napadno nametljiv u ideologiji, a opet odati i priznanje i pronaci zivotnost u istoj i na taj nacin je pribliziti narodu. Sve greske (bilo tehnicke, bilo glumacke) ovde nisu ni vazne, pa cu ih i preskociti. Ovo ostvarenje to zasluzuje, pre svega jer je daleko zanimljivije od, recimo, jedne Kozare ili slicnih kvaziratnih naglabanja...

« Last Edit: July 08, 2009, 04:07:26 PM by wolfvaga » Logged
ptakh
Član
**

« Reply #1 on: July 08, 2009, 12:09:25 PM »

E pa ovo je takozvani film sa stavom. Kozara, Neretva i sliccne produkcije nemaju stav.

Odliccan je film ali me ostavio hladnim. Vecc sam stekao svoje favorite od Zzike, Leshija sam gledao malo kasnije i nije mi nishta novo pokazao.
Nozz i Marsh na Drinu su vrh, a na dnu je Uzzichka republika (gde se Zzika vecc sasvim priklonio rezzimu a  svojoj supruzzi Ani-Mariji Car dozvolio da odluccuje umesto njega).

Edit: I da, Marija Tocinoska je bila bash lepa zzena  
« Last Edit: July 08, 2009, 12:11:58 PM by validate » Logged
zevsonja
Moderator

« Reply #2 on: July 08, 2009, 03:28:52 PM »

wolfvaga, stvarno gadja u prave stvari 

film koji je meni najbolji "istern" na koji sam skoro naleteo. od celog ambijenta, prica, dijalozi, atmosfera, likovi gde ramirez ima onog svoj partnera koji je kao smotan, ali veran pomocnik, pa do odmetnutog brata, kafanske pevacice koju glumi elma karlova, nas pandan sofiji loren

muzika je takodje sjajna... ja sam se razdushevio kada sam video ovo prvi put. nisam gledao zikin "noz" i nadam se da cu i to uskoro nadoknaditi, ali mislim da je ovo nesto specijalno sto me je u tehnickom smislu, ali i otkacenom idejom dovelo do ekstaze.
  opet kazem, zika je mogao da se nosi sa svim jakim reziserima na zapadu iz zanra. ovaj film bi voleo da sam prvi put video u bioskopu, ali dobro..
 film za drustvo, za sve uzraste i svako raspolozenje.

Vi slepi, vi gluvi, vi sebicni ljudi
sto pravite buku bez reda i smisla
bez zasto i zato
za koga i kako

bez pitanja koje bi mozda osusilo
ponosni osmeh na licu bez suza
na licu sto nikada obraz okrenulo nije
ptakh
Član
**

« Reply #3 on: July 08, 2009, 09:04:22 PM »

film za drustvo, za sve uzraste i svako raspolozenje.

To da! 
I Selma Karlovac. Kakve occi i kakvo ime! Nije trebalo nikad da ga menja 
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to:  

kinoteka dob mondovizija