October 20, 2017, 02:29:30 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Home   Help Pravilnik Staff List Login Register imdb google filmske radosti kontakt  
Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: The Reader (Stephen Daldry, 2008)  (Read 2200 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vinston
Admin

« on: January 30, 2009, 11:00:29 PM »

The reader

Po romanu:Bernarda Šlinka
Producenti:Donna Gigliotti, Anthony Minghella, Sydney Pollack
Muzika:Nico Muhly

Uloge:
Kate Winslet   ...    Hanna Schmitz
David Kross        ...    Young Michael Berg
Ralph Fiennes   ...    Michael Berg
Jeanette Hain   ...    Brigitte

Josh jedan Holivudski hit u roku od 24 chasa?! Padace uskoro sekire sa neba. Shalim se naravno. Nedavno sam knjigu prochitao i kada sam video da se i film pojavio jednostavno sam morao da ga skinem. Posle nekoliko neuspelih pokushaja da se nadje valjana kopija konachno se nashao neki samaricanin koji je zeleo da podeli sa drugima.  I onda je krenuo zacharani krug. Nashi prevodioci su bili veoma brzi pa su napravili titl. Moram da priznam da je dosta kvalitetan.
Ko ne zeli na malom ekranu da ga gleda, ovaj film otvara ovogodishnji FEST, ako bude bio brz moci ce da nabavi kartu po ceni od 400 dinara, u prvim redovima i da uzivo vidi Ralf Fajnsa ili shto bi novinar/ka sa b92 rekla Rejfa.

Pricha prati mladog Majkla, koji se jednog kishnog dana vracao kuci iz shkole, ali onako ozebo, sav mokar, jedva je izdrzao da se ne srushi na sred ulice. Zastao je kod jednog prolaza da malo odmori, ali mu je josh gore bilo. Srecom tu je bila Hana koja mu je pomogla da dodje sebi i odvela ga skoro do kuce. Ispostavilo se da Majkl ima zuticu. Naredna tri meseca osudjen je bio na postelju. Zeleo je na neki nachin da joj se oduzi i majka mu je posavetovala da joj odnese cvece. Tako su posete postale sve uchestalije, a nije im trebalo dugo vremena da se razvije emotivna veza medju njima. On je tada imao 15 godina, a ona mislim vishe nego duplo starija od njega. To je bio period za pamcenje. Nije mogao da jede, da spava, da uchi, jedino na pameti mu je bila Hana. ALi jednog dana samo je spakovala kofere i otishla. Kada je otishao na fakultet, studirao je pravo,profesor ga je sa grupom studenata odredio da slushaju sudjenje SS-ovim pripadnicima. Bile su sve zene, njih shest, medju kojima je bila i Hana.

Veoma veran prikaz knjige. Reditelj je u potpunosti uspeo u svojoj nameri. Sve je bilo kao preslikano, sve do najsitnijih detalja. Retko se vidja ovako veran prikaz knjige. Iako ima neshto preko 170 strana, film je stao na 120 minuta trake. Iako se meni ni knjiga, a sada ni film nisu neshto preterano svideli, dosta dobro je snimljen. Nemam nekih posebnih zamerki. Sve sam znao tachno o chemu se radi, pa me neke stvari nisu ni najmanje iznenadile. Opet se pokazalo kako muzika nije vishe dekor na filmu vec jedna veoma vazna komponenta. Ono shto meni nikako nije jasno, govorim o ljudskoj prirodi, je chinjenica da su ljudi toliko ogranicheni. Hana je krila jednu tajnu, koju nije zelela niposhto da otkriva, a da je racionalnije razmishljala i da joj ego nije bio toliko velik kazna koju je dobila ne bi bila toliko velika. Jednostavno je dopustila da je svi gaze. Ispala je zrtveno jagnje iako su svih shest zena podjednako bile krive. Ima josh neshto o chemu bih zeleo da diskutujem, a vezan je za Majklov lik, ali ne bih da kvarim ljudima dozivljaj, ako kojim sluchajem zele da gledaju film. U svakom sluchaju preporuchijem da ga odgledate.
« Last Edit: May 02, 2010, 09:57:35 PM by wolfvaga » Logged

Ti, budalo! Zamišljaš da ja cvetam da bih bio viđen? Cvetam zbog sebe, jer mi to pričinjava zadovoljstvo, ne zbog drugih! Moja radost se sastoji u mom postojanju, mom cvetanju!
wolfvaga
Moderator

Lupus in fabula :)

« Reply #1 on: May 02, 2010, 09:21:11 PM »

Mada vec duze vreme planiram, sijaset kojekakvih okolnosti tek mi je sada dozvolio da odgledam ovo ostvarenje...

Mozda se vecina nece sloziti sa mnom, ali ovakvi filmovi su danas retkost. Vrlo jasna prica, koja ne zauzima niciju stranu, dotace se izuzetno dubokih "rana" svih onih koji su imali (ne)srecu da zive u nacistickoj Nemackoj, a opet ima i unutrasnju dubinu (da to tako nazovemo), kvalitet da se izuzetno bavi psihologijim i verodostojnoscu svojih likova. Dakle, elementi u vidu predloska su tu. Izbor Britanca Daldrija je srecna okolnost za film. Iako nije de facto umetnicki, ovo jeste film sa takvim kvalitetom. Zasluge idu autoru. Rediteljeva ruka dominira kadrom, fotografija doslikava pricu, muzika je takodje nadogradjuje, ali sve je u finkciji filma (precesto su umetnicke tendencije i kvlaiteti ovih elemenata jaci od rezije, sto nije dobro za samu celinu). Za kraj nekorektno bi bilo ne pomenuti kasting: Ralf Fajns, kada se tipski pogleda, mozda jeste obelezen ulogom "Engleskog pacijenta", ali ima neverovatnu moc transformacije. Drustvo mu prave Kejt Vinslet (glumica koja je prevalila ogroman put od Titanika do veoma ozbiljnih dramskih uloga, kao sto je ova), mladi Nemac David Kross, Bruno Ganc (takodje poznati nemacki glumac, poznat po uloci u Nebu nad Berlinom) i Lena Olin (Svedjanka, poznata po ulozi u filmu Nepodnosljiva lakoca postojanja). Izdvojiti bilo koje ime od ovih prilicno je nepravedno...

Svaka dalja rec o sustini ili metafizici same price bi bila nepravedna prema onima koji film nisu odgledali. Svima preporucujem da to urade. Po mom ukusu, ovo ostvarenje zasluzuje bolji tretman u modernom vokabularu filma...
« Last Edit: May 03, 2010, 05:13:57 PM by wolfvaga » Logged
vinston
Admin

« Reply #2 on: May 03, 2010, 01:27:44 PM »

Meni se ni knjiga nije posebno svidela, tako da sam imao i rezerve prema filmu.
Sve je dobro u filmu uradjeno, ali nema mi tu neku atmosferu koja ce me privuci da kazem, vav, ovo je film i po.

Ti, budalo! Zamišljaš da ja cvetam da bih bio viđen? Cvetam zbog sebe, jer mi to pričinjava zadovoljstvo, ne zbog drugih! Moja radost se sastoji u mom postojanju, mom cvetanju!
wolfvaga
Moderator

Lupus in fabula :)

« Reply #3 on: May 03, 2010, 07:50:14 PM »

Sve je dobro u filmu uradjeno, ali nema mi tu neku atmosferu koja ce me privuci da kazem, vav, ovo je film i po.

Mene to ne iznenadjuje, obzirom da znam da favorizujes apstraktne i socijalne price, nad postenom dubokom pricom starog kova. (Pa jbt, pun forum te price, a niko da se pozabavi dobrom starom "jezgrovitom" umetnoscu, koja se bavi vanvremenskim istinama  )...

Nista, mozda ne bi bilo lose da jos jednom pogledas film, posto sam ga ja potpuno drugacije video (i skapirao) od tebe...
vinston
Admin

« Reply #4 on: May 04, 2010, 11:45:39 AM »

Mene to ne iznenadjuje, obzirom da znam da favorizujes apstraktne i socijalne price, nad postenom dubokom pricom starog kova. (Pa jbt, pun forum te price, a niko da se pozabavi dobrom starom "jezgrovitom" umetnoscu, koja se bavi vanvremenskim istinama  )...

Nista, mozda ne bi bilo lose da jos jednom pogledas film, posto sam ga ja potpuno drugacije video (i skapirao) od tebe...

Shta cu kada mi ne leze priche o letecim stvorenjima, sa poshteno dubokom traumaticnom prichom koju nose u sebi, nekoliko svetlostnih godina udaljenih od Mlecnog puta.

zevsonja
Moderator

« Reply #5 on: June 08, 2010, 04:53:35 PM »

wolfvaga:
Vrlo jasna prica, koja ne zauzima niciju stranu, dotace se izuzetno dubokih "rana"

pa, ja sam se bas iznenadio kada je odjednom skrenuo film i upleo u pricu taj deo sa nacistickom nemackom.  mislio sam da ce tada sve otici u neku "politicki korektnu"   patetiku, ali nije ispalo bas tako.    ostao je dosledan u opisu jedne emocije i zivotne drame koja je obelezila i vezala dva, ocigledno, neveziva bica. 

** bilo mi je jako zao njegove cerke kada je izjavila da je ceo zivot nepotrebno nosila krivicu, jer joj je otac bio uvek na distanci.

film zasluzuje paznju. prebacuje "revolutionary road" koji sam greskom odgledao mesto ovog, ali meni nije ni on bio los. takodje se radio o ljubavnoj prici sa nesto drugacijom postavkom, tako da su mozda zanimljivi za poredjenje. (oba filma su snimana iste godine!)

** ubedljivo najpotresnija scena za mene
je bila kada joj u zatvoru prvi put stizu kasete. ona se cudi. ukljucuje i cuje njegov glas kako pocinje da cita "odiseju". uh.... jeza.   

inace, kejt se dobro nosila sa ulogom, po meni. mozda bi neka druga glumica ovde nesto vise donela, ali nije da je kejt bila nedostojna. ipak, u ovom filmu mi je ostala u mnogo boljem secanju: http://www.imdb.com/title/tt0338013/

Vi slepi, vi gluvi, vi sebicni ljudi
sto pravite buku bez reda i smisla
bez zasto i zato
za koga i kako

bez pitanja koje bi mozda osusilo
ponosni osmeh na licu bez suza
na licu sto nikada obraz okrenulo nije
LittleModesty
Član
**

« Reply #6 on: November 20, 2011, 01:17:43 AM »

Citala sam i knjigu i gledala film (jedan od retkih filmova koji prilicno odgovara romanu), odlicno je uradjen film, po mom misljenju.
Roman mi se i dopao zbog kompleksnosti njihovih osecanja. Previse u knjigama nailazimo na crno beli svet, ili te volim ili te ne volim, il' si dobar ili los, a Citac definitivno odudara od tog sablona.
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: