July 24, 2014, 07:21:53 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Home   Help Pravilnik Staff List Login Register imdb google filmske radosti kontakt  
Pages: [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Letters from Iwo Jima (Clint Eastwood, 2006)  (Read 1394 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Honoria Dedlock
Guest
« on: January 17, 2009, 10:54:20 AM »

http://img132.imageshack.us/img132/5522/b000n4sg2w01sclzzzzzzzvxs9.jpg
Letters from Iwo Jima (Clint Eastwood, 2006)

IMDB

Scenario:Iris Yamashita
Producent:Steven Spielberg, Robert Lorenz, Clint Eastwood
Muzika:Kyle Eastwood, Michael Stevens       

Uloge:
Ken Watanabe    ...    General Kuribayashi
Kazunari Ninomiya   ...    Saigo
Tsuyoshi Ihara   ...    Baron Nishi
Ryo Kase   ...    Shimizu
Shido Nakamura   ...    Lieutenant Ito (as Shidou Nakamura)
Hiroshi Watanabe   ...    Lieutenant Fujita
Takumi Bando   ...    Captain Tanida
Yuki Matsuzaki   ...    Nozaki
Takashi Yamaguchi   ...    Kashiwara

Sinoc sam konacno uzela da ga gledam,jer imam averziju prema ratnim filmovima(potresni su mi jako) a posebno imam averziju prema americkim vidjenjima Japanaca (Poslednji samuraj,Memoari jedne gejse)...
Prvo sam sokirana idejom da je rezirao Klint Istvud,stvarno svaka mu cast 
Film je spor (kao sto su to inace japanski filmovi) ,ocuvana je japanska ideologija,razmisljanja,prvi put je film sa kulturoloske strane dobro potkovan.Dobro je oslikan nacin razmisljanja Japanaca i nacin na koje su gledali ne samo na Amerikance nego i na citav svet...
Topla preporuka
I naravno zaboravih da napomenem glavnu ulogu glumi jedan od poznatijih glumaca japanskog porekla KEn Watanabe (prosle uloge gore pomenuti Poslednji Samuraj i Memoari jedne gejse ) ,odlicna gluma
« Last Edit: January 17, 2009, 11:15:59 AM by vinston » Logged
vinston
Admin

« Reply #1 on: January 17, 2009, 11:29:31 AM »

Jedini ratni film kojem skidam kapu jeste Tora, Tora, Tora.
Ovaj me je isto tako zaintrigirao, jer je u pitanju Japan. A rezija Istvuda u ovom sluchaju ne moze da omashi. Nije toliko losh kao Pismo nashih ocheva, koji je veoma jadno ostvarenje. Ko god je od mojih gledao ovaj film svi su rekli da je dosta dobro ostvarenje, ali eto toliko je proshlo ja josh uvek nisam uspo da ga skinem. Mozda cu sada posle tvoje teme konachno da ga i odgledam :D

Ti, budalo! Zamišljaš da ja cvetam da bih bio viđen? Cvetam zbog sebe, jer mi to pričinjava zadovoljstvo, ne zbog drugih! Moja radost se sastoji u mom postojanju, mom cvetanju!
Honoria Dedlock
Guest
« Reply #2 on: January 17, 2009, 12:37:08 PM »

Pa pazi ljudi koji se i ne razumeju toliko u japansku kulturu, tradiciju,nacin razmisljanja i sl. smatraju da su i oni filmovi koje sam gore navela dobri,te je ovaj prosao relativno neopazeno u tom smislu.
vinston
Admin

« Reply #3 on: January 17, 2009, 04:07:12 PM »

Pa pazi ljudi koji se i ne razumeju toliko u japansku kulturu, tradiciju,nacin razmisljanja i sl. smatraju da su i oni filmovi koje sam gore navela dobri,te je ovaj prosao relativno neopazeno u tom smislu.

Pa pazi, sedma umetnost ne mora da bude egzaktna shto se tiche kulture, istorije. Filmovi su tu da bi te, ako reziseri vec prave ovakvog tipa, zaintrigirali i podstakli da uzmesh neshto da podrobnije prouchish. Jer je ipak ovo zabava, manje vishe. "Poslednjeg samuraja" nisam gledao iz istorijskih razloga. Za to postoje dokumentraci, knjige. Mada nisu ni oni sto posto tachni, ali opet imash mnogo bolji uvod u chinjenichne stvari nego kada gledash film. Pogotovo ako takav jedan film dolazi iz Holivuda. Tamo se prvo puca na zabavu, pa tek na chinjenice. Zato sam ga gledao kao dobru dramu, meni se veoma svidelo iako su dosta greshili, mislim na kulturoloshki faktor. Ipak dve toliko razlichite kulture ne mozesh preko jednog filma da spojish, mozesh da ih priblizish i oblikujesh zapadnoj civilizaciji. Da bi lakshe shvatili neke stvari.
« Last Edit: September 02, 2009, 11:36:18 PM by vinston » Logged

Ti, budalo! Zamišljaš da ja cvetam da bih bio viđen? Cvetam zbog sebe, jer mi to pričinjava zadovoljstvo, ne zbog drugih! Moja radost se sastoji u mom postojanju, mom cvetanju!
Honoria Dedlock
Guest
« Reply #4 on: January 17, 2009, 04:21:50 PM »

To je kao da pravis film o Supermenu i totalno omasis ideju istog...Ako radis film na bilo kojoj osnovi,onda bar sustinu svega treba da potrefis.....
vinston
Admin

« Reply #5 on: January 17, 2009, 04:31:15 PM »

To je kao da pravis film o Supermenu i totalno omasis ideju istog...Ako radis film na bilo kojoj osnovi,onda bar sustinu svega treba da potrefis.....

Malo ti je losha komparacija, jer je supermen fiktivan lik, a istorija Japana duga je vishe stotina godina. Nisam gledao film pa ne mogu sad da tvrdim da li je ideja pogodjena. Nisi uopshte prochitala moj prethodni post.
« Last Edit: September 02, 2009, 11:36:40 PM by vinston » Logged

Honoria Dedlock
Guest
« Reply #6 on: January 17, 2009, 04:35:43 PM »

Ne mislim ja na japansku istoriju,vec na sustinu,a to je nacin na koji Japanci razmisljaju i ophode se,jedni prema drugima,prema svetu,prema drzavi,prema svom zivotu...
vinston
Admin

« Reply #7 on: January 17, 2009, 04:39:45 PM »

Ne mislim ja na japansku istoriju,vec na sustinu,a to je nacin na koji Japanci razmisljaju i ophode se,jedni prema drugima,prema svetu,prema drzavi,prema svom zivotu...

opet ne chitash ono shto je napisano. Sve sam tamo lepo izneo.
Evo daj neke primere iz Ivo Dzime gde je ne shvacena poenta.

Honoria Dedlock
Guest
« Reply #8 on: January 17, 2009, 04:41:55 PM »

Ne ti nisi procitao prvi post,pravim paralelu izmedju ovog filma i Poslednjeg samuraja npr..
Hocu da kazem da je ovaj film dobro odradjen u tom smislu nasuprot P. samuraju
vinston
Admin

« Reply #9 on: January 17, 2009, 04:50:33 PM »

Ne ti nisi procitao prvi post,pravim paralelu izmedju ovog filma i Poslednjeg samuraja npr..
Hocu da kazem da je ovaj film dobro odradjen u tom smislu nasuprot P. samuraju

Ne znam kako je uradjen, rekoh nisam ga gledao. Samuraj je sasvim solidno ostvarenje, koje nije ni pokushano da se pozabavi istoriskim chinjenicama, nachinu razmishljanja samuraja. Uzeti su delovi iz njihovog zivota i pomeshani sa zapadnom civilizacijom i napravljena je dobra drama. Sa fiktivnom prichom, gde je reditelj imao odreshene ruke da napravi shta god je hteo, neshto shto ce biti glednjivo, pa i vishe od toga. A ko je upucen u istoriju Japana zna da su to skroz pogreshni podaci. Zato niko nije ni ochekivao da se strogo drzi kulturoloshkih odrednica. Dok sa druge strane, Pismo sa Ivo Dzime je zasnovan na istorijskim chinjenicama iz Drugog svetskog rata.

A tamo je vladala drugachija filozofija i poshto je zasnovana na chinjenicama normalno je da ce reditelj pokushati da shto preciznije dochara situaciju i nachin razmishljanja i pogleda na svet. To mu je bio cilj, da shto verodostojnije prikaze stvari onakvim kakve su bile.
« Last Edit: September 02, 2009, 11:39:04 PM by vinston » Logged

Pages: [1] 2   Go Up
  Print  

Jump to:  

kinoteka dob mondovizija