April 22, 2019, 11:22:59 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Home   Help Pravilnik Staff List Login Register imdb google filmske radosti kontakt  
Pages: [1] 2 3 4 ... 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Otišli su...  (Read 27462 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
zevsonja
Moderator

« on: December 24, 2008, 01:33:35 AM »

Americki reditelj Robert Maligan (Mulligan), najpoznatiji po klasiku ?Ubiti pticu rugalicu? iz 1962. godine, preminuo je u 83. godini u Konektikatu.

Maligan je preminuo 20. decembra od posledica bolesti srca, saopstila je njegova supruga Sendi (Sandy) medijima.

Maligan je bio nominovan za Oskara za ?Ubiti pticu rugalicu?, film nastao prema bestseleru Harpera Lija (Lee), za koji je taj autor dobio i Pulicerovu nagradu.

Gregori Pek (Gregory Peck) je za ulogu u tom filmu dobio Oskara, a Americki filmski institut je 2003. godine uvrstio lik koji je tumacio medju najvece filmske heroje.

Maligan je bio poznat i kao autor koji je otkrio talenat Riz Vinterspun (Reese Witherspoon), koju je angazovao 1991. godine kao 14-godisnjakinju za film ?Covek na Mesecu?. Ona je prvobitno bila na audiciji za manju ulogu, ali je Maligan bio toliko impresioniran da joj je ponudio jednu od glavnih.

preuzeto sa sajta seecult.org

http://www.filmreference.com/images/sjff_02_img0782.jpg
Otišli su...

i njegovo otrkice, glumica riz vinterspun:
http://www.gravitonmatrix.com/images/dvd_man_in_moon.jpg
Otišli su...
« Last Edit: August 23, 2009, 04:44:08 PM by vinston » Logged

Vi slepi, vi gluvi, vi sebicni ljudi
sto pravite buku bez reda i smisla
bez zasto i zato
za koga i kako

bez pitanja koje bi mozda osusilo
ponosni osmeh na licu bez suza
na licu sto nikada obraz okrenulo nije
vinston
Admin

« Reply #1 on: January 06, 2009, 11:42:59 AM »

http://img184.imageshack.us/img184/2575/pathinglel8434711cx3.jpg
Otišli su...

Američki glumac Pet Hingl, koji je u nekoliko filmova o Betmenu tumačio komesara Gordona, umro je 85. godini od leukemije.
Porodična prijateljica Mišel Sajdman izjavila je da je Hingl umro u svom domu u mestu Karolina Bič u američkoj državi Severna Karolina.

Pet Hingl, čija je karijera trajala šest decenija, nominovan je 1958. godine za nagradu Toni. Igrao je u filmovima "Šaft", "Iznenadni udar", "Mućkaroši", "Mapeti u svemiru", a njegova najupečatljivija rola bila je u ostvarenju "Sjaj u travi" (1961) u kojem je igrao oca junaka kojeg je tumačio Voren Biti.
Poslednju ulogu imao je u filmu "Noći Taladege: Balada o Rikiju Bobiju" (2006).
« Last Edit: August 31, 2009, 05:53:09 PM by vinston » Logged

Ti, budalo! Zamišljaš da ja cvetam da bih bio viđen? Cvetam zbog sebe, jer mi to pričinjava zadovoljstvo, ne zbog drugih! Moja radost se sastoji u mom postojanju, mom cvetanju!
vinston
Admin

« Reply #2 on: January 13, 2009, 03:03:45 PM »

Umro francuski reziser Klod Beri.
Detaljnije na http://www.filmske-radosti.com/Umro%20Klod%20Beri.html
« Last Edit: July 25, 2009, 02:07:04 PM by vinston » Logged

Ti, budalo! Zamišljaš da ja cvetam da bih bio viđen? Cvetam zbog sebe, jer mi to pričinjava zadovoljstvo, ne zbog drugih! Moja radost se sastoji u mom postojanju, mom cvetanju!
vinston
Admin

« Reply #3 on: January 16, 2009, 10:42:38 AM »

Preminuo Tapan Sinha

Indijski filmski reditelj Tapan Sinha, dobitnik niza nacionalnih priznanja i autor oko ostvarenja, preminuo je u Kalkuti u 84. godini.

Sinha je bolovao od upale pluća, a preminuo je 15. januara u bolnici, preneli su svetski mediji.

Dobitnik je prestižne nagrade Dada Saheb Phalke, najvišeg nacionalnog priznanja u oblasti filma, a poznat je po ostvarenjima različitih tema, od kojih su neka bila i politički i društveno angažovana.

Među njegovim najvećim bioskopskim hitovima bili su "Kabuliwalla", "Harmonium" i "Jhinder Bandi", kao i "Ek Doctor Ki Maut" (A Doctor's Death), snimljen 1991. godine na hindu jeziku, kojim je stekao priznanje širom zemlje.

Filmski kritičari posebno su hvalili njegovu umešnost za adaptacije književnih dela, kao i sluh koji je imao za izbor muzike.

Karijeru je počeo kao inženjer zvuka, a probio se 1956. godine igranim filmom "Kabuliwalla", zasnovanim na priči o devojci i avganistanskom prodavcu sušenog voća, čiji je autor nobelovac Rabindranath Tagore. Prema njegovim delima snimio je i filmove "Khudito Pashan" i "Atithi".

Bavio se i političkim i socijalnim temama, kao u filmu "Adalat O Ekti Meye" (The Law And a Lady) iz 1982. godine o žrtvi silovanja i problemima sa kojima se suočava u društvu.

Učestvovao je i bio nagrađivan i na najprestižnijim svetskim festivalima, kao što su Berlin, Venecija, London, Moskva, San Francisko i Lokarno
« Last Edit: September 02, 2009, 09:02:22 PM by vinston » Logged

ptakh
Član
**

« Reply #4 on: January 16, 2009, 10:48:36 AM »

Umro je americcki glumac Rikardo Montalban.

Rodjen 1920, igrao u mnogim filmovima a ja ccu ga pamtiti po ulozi negativca u serialu Naked Gun sa Leslijem Nilzenom.
vinston
Admin

« Reply #5 on: January 16, 2009, 10:49:45 AM »

Strashno, proshla godina je bila katarstrofalna, a ni ova ne zaostaje 

ptakh
Član
**

« Reply #6 on: January 16, 2009, 08:07:39 PM »

U Beogradu je u 67 godini preminuo novinar i filmski kriticcar Bogdan Tirnanicc.

vinston
Admin

« Reply #7 on: January 16, 2009, 08:38:21 PM »

U Beogradu je u 67 godini preminuo novinar i filmski kriticcar Bogdan Tirnanicc.

Ne seri  
E skenjao sam se sad skroz, danas sam chuo za dva choveka koje sam poznavao veoma dobro da su umrli.
I josh ovo sad povrh svega.

Post Merge: January 16, 2009, 08:42:03 PM
http://img292.imageshack.us/img292/7462/2534218884970b2b9008858wb1.jpg
Otišli su...

Preminuo Bogdan Tirnanić

Ugledni beogradski novinar Bogdan Tirnanić premiuo je u Beogradu u 67. godini. Bogdan Tirnanić rođen je 14. septembra 1941. godine u Beogradu. Išao je u Desetu beogradsku gimnaziju, ali nije maturirao.
Karijeru je započeo kao urednik u beogradskom omladinskom listu "Susret". Pisao je u NIN-u, gde je dve decenije bio urednik i glavni urednik. Radio je i na TV Beograd, bio je zamenik urednika TV Politika, glavni urednik časopisa "New Moment", kreativni direktor agencije "SMS Bates".

Napisao je knjigu "Beograd za početnike" i "Beograd za ponavljače", autor je "Ogleda o Paji Patku", koautor "Beogradskih priča".

Bio je koautor scenarija za film "Poslednji krug u Monci". Glumio je u "Ranim radovima" Želimira Žilnika, "Crnom bombarderu", filmu "Dečko koji obećava", u seriji "Otpisani"... Bio je oženjen glumicom Darom Džokić.

Foto: FoNet
izvor b92.net
« Last Edit: September 02, 2009, 09:14:18 PM by vinston » Logged

vinston
Admin

« Reply #8 on: February 07, 2009, 10:19:23 PM »

Filmski, televizijski i pozorišni glumac umro je u 88. godini od raka pluća.

Dobitnik nagrada Emi i Toni, Džejms Vitmor je dva puta bio nominovan i za Oskara, za uloge u filmovima "Pokaži im, Hari" (1975) i "Bojno polje" (1949).

Karijeru je počeo na Brodveju 1947. godine, nakon što je otpušten iz američke Mornarice. Usledile su uloge u predstavama, ali i filmovima i na televiziji.

Glumio je u ratnim filmovima, ali i vestermina "Poslednja granica", "Čatova zemlja", mjuziklima "Poljubi me, Kejt" i "Oklahoma", naučno-fantastičnim ostvarenjima "Oni", "Planeta majmuna", dramama "Bekstvo iz Šošenka", "Džungla na asfaltu"...

Prema njegovim rečima, omiljeni film bio mu "Crn kao ja" (1964), o novinaru koji lekovima potamni svoju kožu kako bi iskusio život afro-Amerikanaca na američkom Jugu.

Gostovao je i u serijama kao što su "Advokatura" i "CSI: Mesto zločina".
« Last Edit: September 09, 2009, 10:46:39 AM by vinston » Logged

zevsonja
Moderator

« Reply #9 on: February 11, 2009, 06:48:39 PM »

jos jedan fantastican tekst o pokojnom tirketu:   http://popboks.com/tekst.php?ID=7058

koji, uzgred budi receno, zasluzuje posebnu temu

Vi slepi, vi gluvi, vi sebicni ljudi
sto pravite buku bez reda i smisla
bez zasto i zato
za koga i kako

bez pitanja koje bi mozda osusilo
ponosni osmeh na licu bez suza
na licu sto nikada obraz okrenulo nije
Pages: [1] 2 3 4 ... 15   Go Up
  Print  

Jump to: