July 25, 2014, 01:58:01 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Home   Help Pravilnik Staff List Login Register imdb google filmske radosti kontakt  
Pages: 1 ... 6 7 8 [9] 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Kinoteka  (Read 12656 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vinston
Admin

« Reply #80 on: April 14, 2010, 03:38:42 PM »

U Jugoslovenskoj kinoteci u studiju za elektronske medije „Vlada Petrić“, 14. i 15. aprila sa početkom u 18 časova prikazuje se ciklus antologijske televizijske serije koje je predstavljao Alfred Hičkok.

Malo ko zna da je Alfred Hičkok prvi iz plejade velikih holivudskih režisera prihvatio izazov rada na najpopularnijem mediju današnjice – televiziji. Njegovo desetogodišnje angažovanje, između sredine pedesetih i sredine šezdesetih godina, doprinelo je isticanju u prvi plan uloge režisera, a samom Hičkoku donelo enormnu popularnost koja je u zbiru uveliko prevazilazila redovne posetioce bioskopskih dvorana. U godinama kada je nizao kolorne blokbastere kakvi su bili „Dial M for mudher“, „Rear window“, To catch a theif“, „The man who knew to much“, i mnoge druge, Hičkok se latio obaveze da u nedeljnom ritmu snima, nadgleda i uređuje, polučasovne priče koje su bile bitno drugačije, a po mnogo čeku i pokantne, u odnosu na ondašnju uobičajenu televizijsku ponudu.

Ser Alfred Džozef Hičkok, rođen 13. avgusta 1899. Preminuo je 29. april, 1980. Najpoznatiji je po filmovima iz žanra trilera. Počeo je da režira u Engleskoj pod uticajem nemačkog ekspresionizma, a od 1939. režirao je u Sjedinjenim Američkim Državama.

Premda je Hičkok još za života postao izuzetno popularan, većina filmskih kritičara tog vremena nije baš previše cenila njegov rediteljski rad. „Rebeka“ je jedini njegov film koji je dobio Oskara, iako su još četiri njegova filma bila nominovana za to priznanje. Godine 1967. dobio je nagradu Irvin G. Talberg za životno delo, ali nikad lično nije primio Akademijinu nagradu za životno delo.

Hičkokovi filmovi su prepuni elemenata strave i fantastike i „uvrnutog“ humora. U njima se uglavnom prikazuju nevino optuženi protagonisti u okolnostima i situacijama koje su van njihove kontrole i moći poimanja. Tu je takođe uključen i transfer krivice pri čemu se mane „nevino optuženog“ pripisuju drugim likovima i usput naglašavaju.

Kritičari francuskog novog talasa, pogotovu Fransoa Trifo, među prvima su ukazali na činjenicu da Hičkovovi filmovi, osim zabavljačke funkcije, imaju i umetničku vrednost a Hičkoka proglašavaju vrhunskim autorom otkrivajući njegovu stilsku originalnost i sadržajnost. Hičkok je bio jedan od prvih filmskih reditelja na kojem su primenili svoju autorsku teoriju koja naglašava centralnu ulogu reditelja u procesu pravljenja filma.

http://www.filmske-radosti.com/Alfred%20Hickok%20predstavlja%20u%20studiju%20Vlada%20Petric.html

Ti, budalo! Zamišljaš da ja cvetam da bih bio viđen? Cvetam zbog sebe, jer mi to pričinjava zadovoljstvo, ne zbog drugih! Moja radost se sastoji u mom postojanju, mom cvetanju!
vinston
Admin

« Reply #81 on: April 29, 2010, 11:50:26 AM »

U petak 30. аprila i subotu 01. maja u Jugoslovenskoj kinoteci, održava se Endi Vorhol maraton. Endi Vorhol, rođen 1928, bio je američki slikar, režiser, publicista, glumac i najveća figura pop arta. 

Opsirnije

Ti, budalo! Zamišljaš da ja cvetam da bih bio viđen? Cvetam zbog sebe, jer mi to pričinjava zadovoljstvo, ne zbog drugih! Moja radost se sastoji u mom postojanju, mom cvetanju!
vinston
Admin

« Reply #82 on: May 05, 2010, 12:06:32 PM »

Mesec maj će većim svojim delom biti posvećen jednom od najpoznatijih junaka sa velikog platna – Tarzanu. Program o Tarzanu, junaku koji je ostavio neizbrisiv trag u XX veku na polju pop-kulture, naročito u književnosti, filmu i u stripu, odvijaće se u Muzeju jugoslovenske kinoteke u periodu od 03. do 31 maja, i sačinjavaju ga tri celine.

Prvu celinu čini ciklus filmova o Tarzanu (kao i pojedini filmovi koji su uticali na Tarzana, ali i oni na koje je Tarzan kao fenomen uticao), ukupno 31 film. Džoni Vajsmiler, Gordon Skot, Majk Henri, samo su neki od glumaca čije će interpretacije „Gospodara džungle“, publika moći da vidi u mraku bioskopske dvorane. Takođe će biti prikazana digitalizovana kopija najstarijeg filma o Tarzanu, „Tarzan među majmunima“ iz 1912. godine, sa Elmom Linkolnom u glavnoj ulozi.

Opsirnije

zevsonja
Moderator

« Reply #83 on: June 04, 2010, 10:24:18 PM »

zanimljivost:

Radoslav Zelenovic je rekao da je tokom proteklih godinu dana, u saradnji s mađarskom filmskom laboratorijom iz Budimpešte, restaurisano oko 60 igranih filmova, među kojima su i prvi kolori u režiji Soje Jovanović. Objavio je i da je završena administrativna procedura za kandidovanje Arhiva Jugoslovenske kinoteke za Uneskovu listu svetske kulturne baštine, uz preporuke najznačajnijih svetskih filmskih stručnjaka.

Vi slepi, vi gluvi, vi sebicni ljudi
sto pravite buku bez reda i smisla
bez zasto i zato
za koga i kako

bez pitanja koje bi mozda osusilo
ponosni osmeh na licu bez suza
na licu sto nikada obraz okrenulo nije
vinston
Admin

« Reply #84 on: June 09, 2010, 04:05:26 PM »

Radoslav Zelenović je juče prijateljima Kinoteke, novinarima i gostiima, imao čast da predstavi napredak, odn. završetak radova u novom domu koji se sprema za ovu ustanovu od ogromnog kulturnog značaja.

Radovi u Uzun Mirkovoj su znatno napredovali od kako je zgradi vraćena nada da će opet sačuvati, pa možemo reći, i dostojnu namenu. Ona je sagrađena još davne 1846. godine i kroz svoju istoriju je menjala je svrhu, jer su se mnogi ustremili da je prisvoje zbog vrlo privlačne lokacije (uži cenar Beograda), ali se sve to nakon silinih peripetija, na sreću dobro završilo.

Opsirnije

vinston
Admin

« Reply #85 on: June 14, 2010, 08:36:09 PM »

Fotke novog doma Jugoslovenske kinoteke

zevsonja
Moderator

« Reply #86 on: June 15, 2010, 01:26:14 AM »

izgleda opako!

jedva cekam da sve to zavrse!

Vi slepi, vi gluvi, vi sebicni ljudi
sto pravite buku bez reda i smisla
bez zasto i zato
za koga i kako

bez pitanja koje bi mozda osusilo
ponosni osmeh na licu bez suza
na licu sto nikada obraz okrenulo nije
vinston
Admin

« Reply #87 on: June 23, 2010, 02:21:16 PM »

u 20 - Otvaranje 39. revije filmskog stvaralaštva dece i omladine
u 21 - Projekcija filmova

vinston
Admin

« Reply #88 on: July 30, 2010, 10:13:53 PM »

U PERIODU OD 01.07 DO 01.09 TEKUĆE GODINE
MUZEJ JUGOSLOVENSKE KINOTEKE
NEMA FILMSKIH PROJEKCIJA

vinston
Admin

« Reply #89 on: August 26, 2010, 01:47:10 PM »

Uskoro krece nova sezona

za pocetak film „Crno seme“ (1971) Kilila Cenevskog.

U saradnji Jugoslovenske kinoteke i Ambasade Republike Makedonije, povodom obeležavanja osmog septembra, dana nezavisnosti Republike Makedonije, u Kinoteci će u četvrtak, drugog septembra biti prikazan film „Crno seme“ (1971) Kilila Cenevskog. 

opsirnije

Pages: 1 ... 6 7 8 [9] 10 11 12   Go Up
  Print  

Jump to:  

kinoteka dob mondovizija