February 16, 2019, 06:45:40 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Home   Help Pravilnik Staff List Login Register imdb google filmske radosti kontakt  
Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Soldaat van Oranje (Paul Verhoeven, 1977)  (Read 1133 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
wolfvaga
Moderator

Lupus in fabula :)

« on: December 15, 2008, 02:21:34 AM »

http://img88.imageshack.us/img88/2603/soldaatvanoranjezi9.jpg
Soldaat van Oranje (Paul Verhoeven, 1977)

rezija.........Paul Verhoeven
scenario..........Paul Verhoeven
                ..........Gerard Soeteman
                ..........Kees Holierhoek
po knjizi..........Erika Hazelhoffa Roelfzeme
muzika..........Rogier van Otterlo
uloge:
Rutger Hauer..........Erik Lanshof
Jeroen Krabb?..........Guus LeJeune
Susan Penhaligon..........Susan
Edward Fox..........Colonel Rafelli
Lex van Delden..........Nico
Derek de Lint..........Alex
Huib Rooymans..........Jan Weinberg
Dolf de Vries..........Jack Ten Brinck
Eddy Habbema..........Robby Froost
Belinda Meuldijk..........Esther
Rijk de Gooyer..........Gestapo-man Breitner
Andrea Dombur..........Queen Wilhelmina
Guus Hermus..........Van der Zanden

Onda kada sam odgledao ovaj film, isprva nisam bio u stanju da napisem nista o njemu. Jednostavno, osecao sam se kao da mi je nesto selo preko duse, zamaglivsi razumno razmisljanje. Ni sada, kad pomislim o njemu, ne znam do kraja sta bih rekao, a da bude odgovarajuce. Ovo je film Paula Verhoevena drugaciji od drugih, a prica koju je ispricao je najepskija od svih. Kako po obimu (165 minuta), tako i po dubini. Bez obzira sto ona sadrzi stare smicalice ovog znalca i sastoji se iz dva dela kao i vecina njegovih ranijih filmova, onog uvodnog i onog u kome "melje" neke sustinske stvari. Prica pocinje predstavom-mladi Erik je brucos, koji prolazi kroz pakao kroz koji prodju svi brucosi. Samo on prolazi malo gore, zbog falsiranja. Bas taj nesrecan slucaj ga zblizava sa "predsednikom" Gusom. Uskoro, oko njih dvojce se okuplja celo drustvo mladih intelektualaca viseg staleza: Jack, Jon (bokserski studentski sampion), Alex, Nico, Robby i Es (Robijeva verenica, kojoj se dopada Eric). Oni zaista uzivaju u zivotu-tenis, ucenje, zabave, provod. Jedne veceri okupljaju se kod Erica u stanu i uslikaju fotografiju-srecni, bezbrizni, veseli... Godinu dana kasnije pocinje rat... U principu, film prati sudbine ovih momaka sa fotografije, ali najvise Ericovu, kroz razlicite faze WW2. Takodje, ovaj film je svojevrsna sveobuhvatna prica o Holandiji u ovom velikom sukobu. O njenim ljudima, prevarama i dovijanjima male nacije (sto u meni budi slicnost sa nama, bar donekle) okupirane Nemackom, a u saveznistvu sa Engleskom (gde im je kraljica). Zahtevan scenario, odlicna rezija i upecatljiva glumacka predstava (a sta bi se drugo i moglo ocekivati od Rutgera Hauera i Dzeroena Krabea) tehnicki zaokruzuju ovaj film. Dok ga gledate, osecaj kao da ste tamo je stvaran, opipljiv. Bol kad nekog tuku ili miris soli u povetarcu s mora se gotovo mogu osetiti. Takodje, pohvalicu sjajnu kostimografiju i setove koje reditelj bira (pa onda fotografiji i nije tesko da bude sjajna). Po mom misljenju, u pitanju je kompletno remek delo. Tesko, napeto, tuzno, ali za sladokusce... 10/10...
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: