December 17, 2017, 10:11:01 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Home   Help Pravilnik Staff List Login Register imdb google filmske radosti kontakt  
Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sophie Scholl - Die letzten Tage(Marc Rothemund, 2005)  (Read 2502 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vinston
Admin

« on: December 13, 2008, 04:45:37 PM »

http://www.filmske-radosti.com/Slike/Sophie Scholl - Die letzten Tage.jpg
Sophie Scholl - Die letzten Tage(Marc Rothemund, 2005)

Scenario:Fred Breinersdorfer
Muzika:Reinhold Heil, Johnny Klimek       

Uloge:
Julia Jentsch    ...    Sophie Magdalena Scholl
Gerald Alexander Held   ...    Robert Mohr (as Alexander Held)
Fabian Hinrichs   ...    Hans Scholl
Johanna Gastdorf   ...    Else Gebel
André Hennicke   ...    Richter Dr. Roland Freisler
Florian Stetter   ...    Christoph Probst

Odlichna nemachka drama, smeshtena za vreme drugog svetskog rata. Sofi Sol, Hanc Sol i Krostof Probst, bivaju optuzeni za najveci zlochin protiv nacistichke nemachke, veleizdaju. Oni su studenti na Nemackom Univerzitetu, i pripadnici pokreta "Bela Ruza". Njihov jedini i osnovni cilj je bila probuditi svet uspavanih Nemaca, od Hitlerovog gnusnog sistema. Zeleli su da sa svima podele ono shto je bilo neminovno i ono shto se deshava u zemlji i svetu. Imali su svoja ubedjenja i svim svojim bicem su verovali u to. Shto je na kraju dovelo do tragichnog dogadjaja.

Film je radjen po istinitom dogadjaju. Shto dodaje posebnu tezinu filmu. Ceo film se uglavnom vrti oko njenog ispitivanja. Zashto to radi, da li je svesna posledica. Reci ko je josh umeshan u ovu organizaciju. Naravno neodriche se nikoga i nichega, cvrsto stoji na zemlji sa svojim principima i verovanjima. Vishe je psiholoshki film. Neodstupanje od svog ubedjenja i preobrazaj okorelog naciste daje pun efekat njihovog delanja.
« Last Edit: August 27, 2009, 06:20:03 PM by vinston » Logged

Ti, budalo! Zamišljaš da ja cvetam da bih bio viđen? Cvetam zbog sebe, jer mi to pričinjava zadovoljstvo, ne zbog drugih! Moja radost se sastoji u mom postojanju, mom cvetanju!
zevsonja
Moderator

« Reply #1 on: July 12, 2009, 02:29:30 AM »

sofija je glavni lik. pripadnik je grupe otpora nacizmu "bela ruza". ona je nezna i pametna (studira psihologiju), bogobojazljiva i optimisticna.

kada je uhvate i zatvore krecu razgovori sa jednim od oficira koji je duzan da od nje izvuce priznanje (zbog kog bi mogli da je obese) i tu je najzamiljiviji deo filma.
ona provocira ispitanika da razmisli rastereceno i logicno o celoj situaciji i tome sta nacizam zaista pruza svetu. on ima samo jaku intuiciju koju su mu usadili da osudjuje sve sto se protivi hitlerovim prvilima i strah ga je da se prepusti izboru, jer bi to znacilo alternativu koju totalitarni rezimi naprosto ne dopustaju.
ti njihovi nekonvencionalni razgovori su, zaista, ocaravaju i kako prolazi vreme sve su otvoreniji. on uocava njen ocigledan talenat:" ovakvi ljudi trebaju nemackoj, ali trebamo ponovo da ih obrazujemo." ceni je i postuje, zeli da razume, ali...

ona strahuje i za brata, majku, oca. pita se da li ce izdrzati. moli se, gleda u nebo i crpi iz sebe svu snagu:"moj brat je rekao da trebamo biti jaki, a milostivi."

sjajni dijalozi, odlican kraj.glavna glumica julia jentsch briljira!! dobila je srebrnog medveda u berlinu i jos mnogo nagrada.
film je okicen mnogim pohvalama, nagradama i to, odista, zasluzuje.
zamalo pa najbolji evropski film 2005 god.

delio sam ga dugo i slabo kome se nije svideo. izezetna je okolnost to da je nosilac radnje u (anti)ratnom filmu mlada devojka i to nemica koja se iznutra bori protiv zla.

** u filmu dominira crvena boja - krotkost, ljubav i zrtva.

Vi slepi, vi gluvi, vi sebicni ljudi
sto pravite buku bez reda i smisla
bez zasto i zato
za koga i kako

bez pitanja koje bi mozda osusilo
ponosni osmeh na licu bez suza
na licu sto nikada obraz okrenulo nije
vinston
Admin

« Reply #2 on: July 12, 2009, 01:02:28 PM »

Ovo sam bash od tebe dobio. I jedva sam chekao da ga odgledam kada sam chuo tvoje komentare, ali kako je ishao film, entuzijazam je polako splashcavao. Ne znam shta sam ja ohekivao, ali nije opravdao veliak ochekivanja. Film jeste dobar. Svidja mi se shto se pricha bazira na dijalogu nakon hapshenja i ceo psiholoshki aspekat tokom ispitivanja i preobrazaj okorelog naciste da konachno uvidi svetlost, istinu. Zaista odlichno uradjen deo, naravno kraj je besprekorno uradjen...

Sad bash gledam ko je bila glumic au ulozi Sofije i vidim da je glumila u dosta poznatih filmova. Mlada i veoma perspektivna glumica, poslednji koji sam ja gledao je bio film Jirija Mencela- Sluzio sam Engleskog kralja

Ti, budalo! Zamišljaš da ja cvetam da bih bio viđen? Cvetam zbog sebe, jer mi to pričinjava zadovoljstvo, ne zbog drugih! Moja radost se sastoji u mom postojanju, mom cvetanju!
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: