April 26, 2017, 01:22:07 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Home   Help Pravilnik Staff List Login Register imdb google filmske radosti kontakt  
Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Bakjwi (Chan-wook Park, 2009)  (Read 3285 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
darije
Član
**

« on: December 22, 2009, 10:44:09 PM »

http://api.ning.com/files/H69ENIImg5bx8oVQ2EdNIk9CI*IgjUqtUFrKBqqFKPKatb5EXpuVU*EhDCeiwDtg9BiEjj0sz7KYumoZoUWNexBTGQFZgx1g/thirst.jpg
Bakjwi (Chan-wook Park, 2009)

Thirst

Južnokorejski reditelj, Chan-wook Park, koji je u Kanu osvojio Gran Pri za svoj film Oldboy, "vraća se na mesto zločina" filmom Bakjwi AKA Thirst i to sa rezultatom: nagrada žiriji za najbolju režiju.

http://i48.tinypic.com/28wpkb5.jpg

Kao veliki fan, da iskoristim tu reč koju baš i ne volim, reditelja Chan-wook Park moram reći da je ovo film u rangu sa već poznatim Gospodinom i Gospođom "Osvetom". Definitivno ne toliko komercijalan poput već spominjanog Oldboy-a ali ipak dosta blizak "širokim narodnim masama", samo pod uslovom da celu ovu priču shvate kao priču o moralu i nekim moralnim normama.

http://i50.tinypic.com/m76m2b.jpg

Ukratko, ovo je priča o katoličkom svešteniku koji se pretvara u vampira nakon neuspelog pokušaja njegovog "dobrog dela" i medicinskog eksperimenta. Priča o njegovim moralnim dvoumljenjima u takvom stanju, mogu reći bolesti. Njegovom snalaženju i humanom preživljavanju, zaljubljivanje (ili nešto drugo) u udatu ženu, pa rekao bih, sumnjivog pogleda na svet koju je život ogrubeo, načinio je dosta bezosećajnom a onda upada u "naručje" sveštenika... Tu kreće promena i njena moralna dilema koja će se još više razviti u toku filma...a sve ovo uz more (ne)normalnih i krvavih scena (mesto za smajlija).

http://i47.tinypic.com/10cu36c.jpg

Kao i u svojim prethodnim filmovima Park se i ovde bavi ponašanjem likova u nenormalnim okolnostima. Posmatra, zajedno sa nama, njihovu prirodu u takvim okolnostima... Film bi se najviše mogao okarkteristai kao krvava triler drama sa primesama romantične komedije. Ovde je vampirizam prikazan na drugačiji način, možda i kao bolest, kao što sam rekao, ali "bolest" običnih ljudi, pa me je to podsetilo na film "Let the Right One In".

http://i50.tinypic.com/rw4gly.jpg

Razvoj ljubavi ili da budem precizniji, razvoj odnosa sveštenika i devojke je osovina celog filma koju vrte ostali likovi, pre svega, njena svekrva, njen muž... i zbog kojih glavni junaci upadaju u "probleme", koje će svako od njih rešiti na svoj način...

http://i49.tinypic.com/juh453.jpg

Postoji još nekoliko sporednih "puteva" u filmu, međutim njihovo "razotkrivanje" bi ubilo draž gledanja filma pa ću se ovog puta zadržati samo na ovome.
Ono što bih napomenu da su poslednjih 10 minuta filma nešto neverovatno a poslednja scena sigurno ide u prvih 10 svih vremena.
Uglavnom, ko voli reditelja Parka, svakako će biti više nego zadovoljan.

http://i47.tinypic.com/2zsw3eo.jpg

Toliko priče o režiji a nisam spomenu sjajne glumce. Poslovično savršeni Kang-ho Song i azijska zvezda u nastajanju Ok-bin Kim su "oduvali" film. Jednom rečju - fenomenalno.

Ukoliko bih tražio manu, to je možda smušen početak film ali to je svakako ništa prema sredini a tek kraju. Jednostavno ovakvim "pokretnim slikama" vidim koliko su smeće Holivudski filmovi. Bez ljutnje, molim.
« Last Edit: December 23, 2009, 06:09:31 PM by vinston » Logged

"on je prvi počeo"
vinston
Admin

« Reply #1 on: December 22, 2009, 11:57:48 PM »

Nishta ne chitam.
Krenuo sam da ga skidam, pa javljam utiske. Necu nishta da znam 

Ti, budalo! Zamišljaš da ja cvetam da bih bio viđen? Cvetam zbog sebe, jer mi to pričinjava zadovoljstvo, ne zbog drugih! Moja radost se sastoji u mom postojanju, mom cvetanju!
darije
Član
**

« Reply #2 on: December 23, 2009, 01:08:06 AM »

Onda čekam tvoje mišljenje nakon gledanja...

"on je prvi počeo"
zevsonja
Moderator

« Reply #3 on: December 23, 2009, 01:08:22 PM »

ja sam procitao prikaz filma i on me je ohrabrio da ga nadjem i odgledam.    pratim ovaj film od kanskog festivala i sve mi se cini da ce se pokazati dostojan ocekivanja.

Vi slepi, vi gluvi, vi sebicni ljudi
sto pravite buku bez reda i smisla
bez zasto i zato
za koga i kako

bez pitanja koje bi mozda osusilo
ponosni osmeh na licu bez suza
na licu sto nikada obraz okrenulo nije
darije
Član
**

« Reply #4 on: December 23, 2009, 01:42:21 PM »

Realno, nije Parkov najbolji, kakvim ga neki predstavljaju ali je pri vrhu...
Takođe, negde videh poređenje sa Twilight-om. Mislim stvarno!!!

"on je prvi počeo"
vinston
Admin

« Reply #5 on: December 23, 2009, 06:34:12 PM »

Ko se igra sa vatrom, opeche se.
Najjednostavniji opis odnosa svestenika i mlade devojke,kasnije udovice. Ne brinite se nisam previshe otkrivo.

Definitivno jedan od njegovih najsporijih filmova. Uvod je veoma otegnut, da ce mnogi verovatno ugasiti film sa mishlju da je ovo besmisleno. U nekim trenucima sam imao poteshkoce da pratim radnju, upravo zbog te sporosti. Izgleda su vampiri ponovo trendi.ALi bitno je da se u mnogome razliku od filmova na istu temu s kraja 80-ih i pochetkom 90-ih.

Horor/drama/komedija/donekle slesher film, su zanrovi koji su sasvim prirodno i predivno ukomponovani. Najbitnije od svega jeste sama pricha i psihologija likova, koji su odlichno razradjeni. Park vec postaje majstor u tome.

Iskren da budem mislim da se film nece mnogima svideti. Bash zbog sporog ritma i zbog sada vec tipichnog azijskog nachina pripovedanja. Deluje sve veoma shashavo na prvi pogled. Mada je meni za nijansu bio bolji "Lĺt den rätte komma in". I jedan od mozda najslabijih Parkovih filmova. Mozda sam previshe ochekivao, verovatno da je to, ali opet film koji definitivno vredi pogledati.  

sad tek videh da je snimljen po knjizi Emile Zole iz 1867. "Thérčse Raquin".
« Last Edit: December 24, 2009, 10:45:20 AM by vinston » Logged

Ti, budalo! Zamišljaš da ja cvetam da bih bio viđen? Cvetam zbog sebe, jer mi to pričinjava zadovoljstvo, ne zbog drugih! Moja radost se sastoji u mom postojanju, mom cvetanju!
Old Boy
Član
**

« Reply #6 on: November 30, 2013, 06:19:12 PM »

Jedan od,po meni,lošijih Parkovih filmova.
zevsonja
Moderator

« Reply #7 on: December 02, 2013, 12:01:59 AM »

da, da.. kazu da je park otisao dodjavola od kada se 'preselio' u ameriku..  ovaj 'lozach' cisto sranjce.. to je radio sa nikol kidman..

Vi slepi, vi gluvi, vi sebicni ljudi
sto pravite buku bez reda i smisla
bez zasto i zato
za koga i kako

bez pitanja koje bi mozda osusilo
ponosni osmeh na licu bez suza
na licu sto nikada obraz okrenulo nije
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: